ANI PELLEGRINI, ANI ZAJAC…

… Vám nepovedia, aký katastrofálny personálny stav je v zdravotníctve. Rátajme. Keby sa zo zahraničia naraz vrátili všetci slovenskí zdravotnícki pracovníci a rovnomerne by sa rozdelili, pribudlo by v každom okrese Slovenska 40 lekárov a v každom okrese Slovenska 500 sestier.

Aj v okrese Skalica?! Aj v okrese Skalica…!

Aj v okrese Malacky?! Aj v okrese Malacky…!

Aj v okrese Svidník?! Aj v okrese Svidník…!

Čo by za to dali jednotlivé okresy, keby im za rok pribudli aspoň štyria lekári, aspoň desať sestier. Tento ťažký personálny deficit v slovenskom zdravotníctve sa začal za dzurindizmu-zajacizmu. Ale nie je všetkému koniec. Strana SaS s expertom ex-ministrom Zajacom sa vo svojom programe chystá zdravotníctvo doprivatizovať.

AJ TOTO NÁM PRINIESLA EURÓPSKA ÚNIA!

A to nie je všetko. V samom Rakúsku pracuje, povedzme, 30 000 slovenských sestier a opatrovateliek. Predstavme si obrátené garde: že by sa 30 000 sestier vrátilo s ďalšími 10 000 rakúskymi sestrami pre naše mamičky, dedkov či babičky. Nuž, to by bolo nie 400, ale 525 sestier na každý slovenský okres.

Pozlátko voľného pohybu osôb a profesií nadobudlo v slovenskom kontexte obludné rozmery.

AJ TOTO NÁM PRINIESLA EURÓPSKA ÚNIA!

Vyštudovaný lekár, vzdelaná sestra či vyškolená opatrovateľka majú pre slovenskú spoločnosť nevyčísliteľnú hodnotu. Ich odchod do cudziny sa nedá zaplatiť.

HNUTIE SLOVENSKÁ LIGA v šiestom bode dvadsatora povyšuje zdravie občanov na národný záujem. 

Aké sú riešenia?

Je možnosť zvrátiť súčasný slovenský exodus komplexnými opatreniami na rozličných úrovniach: skrátiť štúdium na možné minimum, zarátať spätne každú adekvátnu prax, umožniť ďalšiu prax bez zdržiavania, pokračovať v štúdiu počas rodičovskej dovolenky, zvyšovať atraktívnosť postov (poskytnutie bytu, bonusu…), dávať výhody za prijatie umiestnenky.

Účinné sú však aj širšie opatrenia: výchova k vlastenectvu, výchova k rodine a podpora rodiny. Keby Európska únia slúžila potrebám jednotlivých národov, dávno by bila na poplach aj v kauze súčasného slovenského exodu.

Spoločnosť neponúka iba práva, ale ruka v ruke s nimi kráčajú aj povinnosti. Ak prihára, ba priam horí, bude niekedy nevyhnutné aj krajné opatrenie – obmedzenie voľného pohybu profesií. Najmä vtedy, ak je tento pohyb jednosmerný a v opustenom priestore ostáva čierna diera.

Niekto Vám to, priatelia, musel povedať.

 

prof. MUDr. Štefan Hrušovský, CSc.

Kandidát č. 4

Related Post