Hejce – udalosť, na ktorú nezabudneme

Róbert BAČINSKÝ
Róbert BAČINSKÝ – kandidát č. 10 hnutia Slovenská liga

Dňa 19. januára 2020 sme si pripomenuli smutné 14.výročie najväčšieho nešťastia v novodobej histórii Slovenska. 42 slovenských vojakov, ktorí sa vracali z misie v Kosove, zahynulo pri páde lietadla v maďarskej obci Hejce.

Toto výročie si pripomínam každý rok aj ja. Nie len preto, lebo som bývalý vojak, ale hlavne preto, lebo mnohí z tých, ktorí zahynuli, boli moji kamaráti. Trávili sme spoločne tie vzácne chvíle voľna, poznali sme sa z útvaru, vedeli o sebe veci, o ktorých iní nemali ani tušenia. Tým istým lietadlom som sa pred nimi vracal z Kosova aj ja.

Je smutné, že pozostalí do dnešného dňa nevedia, kto je vinný za ich smrť. Je však ešte smutnejšie, že z najvyšších ústavných činiteľov, či už bývalých, alebo súčasných, sa tejto pietnej spomienkovej udalosti okrem ministra obrany nezúčastnil nikto. Ani jeden z tých, ktorí nás z televíznych obrazoviek presviedčajú, ako sú tu pre ľudí, ako 24 hodín denne drú, pre blaho bežného slovenského človiečika, ako sú nám kedykoľvek ochotní pomáhať, stačí iba povedať…

Kiska si dal tú námahu a našiel si čas na to, aby s pátosom, sviečkou v ruke a slzami v očiach na židovskom cintoríne opäť pripomenul Slovákom holokaust. Čaputová sa simultánne zúčastňuje spomienkového zhromaždenia v obciach Ostrý Grúň a Kľak, lebo fašizmus. Lebo je toho stále málo.

Na 42 mŕtvch vojakov si nespomenul ani jeden. Napriek tomu a to mi už príde morbídne, že sa vracali z misie NATO, ktorej sa tak zastávajú. Napriek tomu, že ich milovaní ,,júesej“ vojačikovia nevystrčia zo základne ani nos. Napriek tomu, že boli chrániť americké hodnoty. Hodnoty ich milovanej zaoceánskej krajiny, ktorá im za ich hyenizmus a vlastizradné chovanie štedro platí.

Som presvedčený, že aj oni, aj pozostalí by si to zaslúžili. Ich životy neboli menej, ako život ktoréhokoľvek obyvateľa vypálených obcí, alebo život ktoréhokoľvek väzňa  z Osvienčimu. Ale zas… Téma Hejce nie je taká „cool“ a predvolebnú polievočku si na nej ťažko prihrejete.

 

Róbert BAČINSKÝ

Tiež sa ti môže páčiť