Vo voľbách rozhodli najnižšie pudy

Potom, čo z kandidátky odstúpil líder hnutia, nemala Slovenská liga vyhliadky na úspech.  Napriek tomu treba priznať, že mohla urobiť viac pre lepší výsledok. Ibaže ak neuspeli ani videá o Kiskových stretnutiach s mafiánmi a voliči ho posunuli do parlamentu (!), treba sa vážne zamyslieť nad stavom spoločnosti.

Čo povedať o víťazovi volieb? „Igor Matovič je veľmi šikovný politický líder. Má v sebe aj intelekt, predstiera emócie, pritom je veľmi chladnokrvný a má v sebe niečo sociopatické, to znamená, že nemá problém zaklamať, je zákerný aj vulgárny.“ Takto charakterizoval po voľbách Matoviča Vladimír Palko, bývalý podpredseda KDH, ktorý v roku 2012 odstúpil z kandidátky hnutia OĽaNO. A nielen on. Spolu s ním aj ďalší kandidáti, Alojz Rakús, František Mikloško, Rudolf Bauer, Peter Zajac, Ondrej Dostál, Štefan Bučko ba aj Eugen Korda. Napriek tomu sa OĽaNO ziskom 8,55 percenta hlasov do parlamentu dostalo.

Prečo je Matovič úspešný? Nemá stranu! On prišiel s myšlienkou, dostať do parlamentu  osobnosti a nie členov strany. A tak sa mu darí získavať na kandidátku karieristov, ktorí by sa inak do parlamentu nedostali. V roku 2012  nie všetci vydržali jeho maniére a z kandidátky  OĽaNO odišli ešte pred voľbami. V minulom volebnom období mal iba štyroch členov hnutia, ale inkasoval finančné prostriedky za každého voliča  ako otvorená strana, do ktorej môže vstúpiť a vystúpiť z nej  každý bezúhonný občan. Nie je to tak.

V minulom volebnom období mal s Matovičom veľké problémy predseda NR SR Andrej Danko a parlament schválil jeho návrh zákona o politických stranách. Ale ani nový zákon nezabránil Matovičovi v jeho praxi tvorenia kandidátky. Umiestnil na  nej všetko, ako sám hovorí, vzorku slovenskej spoločnosti. Liberálov i kresťanov, socialistov i konzervatívcov.  Matovič je zárukou rýchlej cesty na politické výslnie. No rozhoduje o tom iba on sám! Matovič však nevynašiel nič nové. V roku 1998 mala SDK iba 150 členov, kandidátov do NR SR, vyskladaných z piatich strán.  Je pozoruhodné, ak ani taký ostrieľaný „demokrat“ a novinár ako Eugen Korda nedokázal alebo nechcel   upozorniť na prešľapy v systéme.  Naopak, za nesystémové strany označil tie, ktoré sú nepohodlné pre liberálov. Zatiaľ to bola len ĽS NS, lebo veď KDH sa vždy prispôsobí požiadavkám zvonku. V 90. rokoch bojovala proti štátotvornej strane po boku s komunistami (SDĽ) a v ostatných voľbách sa spojila s liberálmi proti Smeru. Nezradila poslanie KDH, nebyť typickou ľudovou stranou na Slovensku.

Ako to, že za osem rokov od tvrdej skúšky s Matovičom, nezaznelo žiadne varovanie zo strany politikov, ktorí jeho kandidátku opustili? Ondrej Dostál sa opäť preštrikoval do parlamentu na kandidátke SaS a v minulom volebnom období tvoril tzv. demokratickú opozíciu spolu s Matovičom. Nebolo počuť ani Palka a Mikloška. Ani náhodou neupozorňovali na zákernosť Matoviča. Prečo až teraz, po voľbách? Nerátali s jeho víťazstvom?

Hovorí sa,  škodoradosť  najväčšia radosť. Matovič vzbudil u voličov jeden z najponižujúcejších pudov, škodoradosť, keď ukázal voličom Počiatkovu vilu na Azúrovom pobreží. Prilepil na  ňu nápis: Majetok SR. Takže najväčšou úlohou Matoviča po voľbách bude, skonfiškovať Počiatkovu vilu a dať ju do majetku SR. Inak sa hnev voličov môže obrátiť proti nemu. S ďalšími troma podnikateľmi v koalícii by to mala byť pre neho hračka.

Takže budúcim premiérom bude sociopat,  chladnokrvný, zákerný  a vulgárny  politik, ktorý nemá problém zaklamať. Čo urobí so Slovenskom sa nedá predvídať. Dá sa však predpokladať, že koaličné strany sa svojich postov nevzdajú. Sulík predsa už jasne povedal, že druhýkrát neurobia takú chybu ako v roku 2011. A v parlamente Matoviča  bez problémov nahradí zabávač Jožo Pročko.

Eva Zelenayová

Tiež sa ti môže páčiť